Iva Hirtz je dizajnerica interijera koja iza sebe ima sve više zapaženih projekata, a njezin studio Iva Hirtz Interijeri gradi reputaciju po profinjenosti, funkcionalnosti i suptilnom osjećaju za prostor. U ovom intervjuu otkriva kako je prešla iz korporativnog svijeta u dizajn, kako izgleda njezin radni dan te zašto je osluškivanje klijenta jednako važno kao i osjećaj za proporciju.

Kako je izgledao vaš profesionalni put prema dizajnu interijera – jeste li oduvijek znali da je to vaš poziv?
Nisam oduvijek znala da ću se baviti dizajnom interijera. Moj put vodio je prema ekonomiji i turizmu – završila sam RIT (tada ACMT) u Dubrovniku, a potom nekoliko godina radila u međunarodnoj korporaciji.
Oduvijek sam voljela lijepe prostore, arhitekturu, listala talijanske magazine, imala sam faze crtanja – bili su to znakovi da afinitet postoji.

Možete li nam reći nešto više o svom obrazovanju i što vas je najviše oblikovalo kao dizajnericu?
Znanje i iskustvo su ključni – talent je samo početna točka. Kada sam odlučila napraviti profesionalni zaokret, upisala sam školu Callegari. Ona mi je pružila temelj, a potom sam nastavila kroz niz edukacija, radionica i vlastitih istraživanja, što radim i danas.
Najviše me oblikovalo razmišljanje o tome kako moj rad koristi klijentu – kako otkriti što mu doista treba i kako stvoriti prostor koji im to daje.

Je li postojala prekretnica koja je definirala tu odluku?
Da. Željela sam slobodniji život, kontrolu nad vlastitim vremenom, mogućnost drugačije zarade i, što je najvažnije, vidljive rezultate svog rada. U toj fazi naišla sam na onaj poznati citat: "Radi ono što voliš i nećeš raditi ni dana u životu."Tada sam shvatila da je dizajn interijera moj posao iz snova.

Kako biste opisali svoj dizajnerski stil i postoji li nešto što vas čini prepoznatljivom?
Uvijek krećem od funkcionalnosti. Na toj bazi gradim estetski skladan prostor s pažnjom na proporcije i detalje. Želim da prostor bude ugodan, sofisticiran i da izaziva dobar osjećaj.
Suradnici i klijenti često kažu da prepoznaju moj stil – vjerujem da je to zbog dosljednosti u stvaranju ambijenata koji su jednostavni, ali nikada sterilni. Volim zemljane tonove, izbjegavam eklektiku, pretjerani minimalizam i kič.

Kako pristupate radu s klijentima?
To je možda i najvažniji dio. Klijenti često ni sami ne znaju što žele, ali kroz razgovor, razmjenu fotografija i ciljano postavljena pitanja, uspijem doći do jasne slike.
Važno mi je stvoriti odnos temeljen na povjerenju jer je uređenje doma osobna stvar. Brzo prepoznajem je li suradnja predodređena za lakoću ili ne.

Što vam je najvažnije u procesu stvaranja?
Osjećaj koji prostor prenosi. Funkcija je baza, estetika je alat – ali sve vodi do ambijenta koji ostavlja trag na korisniku.

Gdje pronalazite inspiraciju?
U svemu – na putovanjima, u prirodi, u gradovima, kroz odmor. Nekad je to detalj, tekstura, svjetlo u određenom trenutku. Naravno, društvene mreže i internet također nude mnogo sadržaja.

Koji vam je bio najizazovniji i najdraži projekt?
Ne mogu izdvojiti jedan – najdraži su mi oni gdje je suradnja s klijentima bila potpuna, a rezultat kvalitetan. Kombinacija povjerenja i estetskog sklada čini projekt posebnim.

Kako izgleda vaš tipičan radni dan?
Dijeli se između ureda i terena. Nekad sam cijeli dan na gradilištima, u obilascima dobavljača ili sastancima, dok su drugi dani rezervirani za ured i crtanje.

Kako gledate na razvoj dizajna interijera u Hrvatskoj?
Vidim ogroman pomak. Sve je više dizajnera, ali i sve više klijenata koji razumiju vrijednost ove usluge. Shvaćaju da dobar dizajn ne samo da oplemenjuje prostor, nego često donosi i konkretne uštede i dugoročne prednosti.

Koliko je važno pratiti trendove?
Važno je znati što se događa – ali ne slijepo pratiti. Prostor koji stvarno odgovara korisniku nikad ne izlazi iz mode.

Koji bi bio vaš savjet mladim dizajnerima?
Učiti, razvijati se, imati hrabrosti i strpljenja. Imati jasan motiv, znati zašto nešto radite i za koga.